Simfonia Lalelelor – Piteşti

În urma unei propuneri spontane am ajuns duminică la Simfonia Lalelelor de la Piteşti. Mihaelei îi plac mult lalelele, aşa că şi-a dorit să ajungă anul acesta la faimoasa sărbătoare. După o oră pe autostradă, iată-ne în însoritul Piteşti, jucându-ne de-a “câte chestii în formă de lalea poţi găsi în oraş” 🙂

Ca această ţâşnitoare, de exemplu:

photo
Dacă avea o fustă verde, o confundam şi pe ea cu o lalea 🙂

Sau această fântână:

DSCN6017

Nu mai zic de multitudinea răzoarelor de lalele din parcuri şi grădini, care de care mai frumoase şi mai atent îngrijite (şi mai îngrădite):

Foto: Mihaela Alexandrescu
Foto: Mihaela Alexandrescu

Simfonia Lalelelor constă într-o expoziţie florală, cu diferite aranjamente şi care alegorice, precum şi într-un târg de flori de unde poţi cumpăra ghivece cu flori, bulbi şi răsaduri la preţuri foarte bune.

10669287_1122717327754213_1421603999344961776_o
Car alegoric cu flori

Nu puteau să lipsească distracţiile pentru copii, personaje tematice (Mickey, Minnie, Hello Kitty, Goofy – în costume foarte ok, cu baloane de vânzare şi poze contra-cost), pe lângă tarabele cu îngheţată, vată de zahăr, covrigi, alviţa, acadele şi alte zaharicale. Mi-a plăcut, în mod deosebit, o căsuţă unde se vindeau produse apicole şi unde vânzătorul expusese o secţiune dintr-un stup, cu albine vii (într-o cutie de sticlă, atât albinele, cât şi privitorii erau în siguranţă). Foarte mult m-a încântat şi standul acestui sculptor în lemn, de unde am cumpărat câte o lalea din lemn suvenir (singurele suveniruri ne-kitchoase care meritau atenţia).

DSCN6020

După ce am vizitat târgul şi expoziţia, am făcut o vizită şi la frumoasa grădină zoologică din Piteşti la care am apreciat curăţenia, verdeaţa (pajişti frumoase cu multe flori de câmp colorate), animalele aparent bine îngrijite şi preţul decent de intrare (5 lei adult, 3 lei copil şi un loc de joacă destul de bine dotat). O grădină mult mai frumoasă decât cea din Bucureşti de acum câţiva ani când am fost eu ultima oară. Animalul meu preferat a fost un urs asiatic care şedea în fund într-un cauciuc, cu capul ridicat spre cer şi mâinile în poală şi arăta exact ca un mic Buddha. Pot să jur că animalul acela medita, îţi venea să stai acolo minute întregi să-l priveşti.

urs

După zoo trebuia să facem picnic, numai că a început să picure. Nouă, însă, ne era foarte foame, în maşină nu puteam mânca, aşa că am făcut picnic în ploaie pe coasta unui părculeţ de la intrarea în Piteşti (nu ştiu cum se numeşte zona, un parc foarte drăguţ, cu un monument la capătul unor scări). După picnic am plecat spre casă, am făcut încă o oră până la intrarea în Bucureşti şi am admirat lanurile de rapiţă înflorită de o parte şi de alta a autostrăzii 🙂

Piteştiul pare un oraş frumos, primitor şi merită să faceţi un drum de o oră pentru a ieşi din Bucureşti într-un week-end. Cu siguranţă, în afară de zoo, parcul de la ieşire şi zona centrală, mai sunt multe locuri care merită admirate. O selectie frumoasă de fotografii de la Simfonia Lalelelor găsiţi pe blogul Joy Acoustics.

Informaţii despre Simfonia Lalelelor găsiţi pe site-ul creat în acest scop. Acolo puteţi afla când va avea loc următoarea ediţie şi vă recomand, din inimă, să mergeţi. Dacă vă plac lalelele şi n-aveţi cum ajunge în Olanda, merge şi Piteştiul 🙂

7 Comment

 1. Oana says: Reply

  Cat de tare e ursul ala! 🙂

  1. Da, era genial. Avea si colaceii pe burta specifici statuetelor cu Buddha 🙂

 2. Nati says: Reply

  Am fost si noi la Simfonia Lalelelor acum destui ani, la o prietena in Pitesti. Frumos orasul, curat, si atit de multe flori, chiar avem amintiri placute.

 3. Cat de frumoase sunt lalelele sculptate si ce lumina frumoasa v-a inconjurat in toata plimbarea!!! Sigur as fi plecat cu cateva flori acasa 🙂 Si toata ideea Festivalului in sine imi place foarte mult, si mi-e tare ciuda ca nu am reusit sa ajung pana acum, desi locuiesc la doar 50km 🙂

  Pe domnul cu albinele l-am vazut si eu si chiar recent, la targulul apicol din Rm Valcea, mereu e plin de lume in jurul lui 🙂

  Cat despre ZOO … mi-am amintit de imagnile cu tigrul, pe care le-am surprins eu, acum cativa ani, dupa ce s-a reamenajat Gradina din orasul nostru, daca aveti drum prin Valcea, nu o ratati!
  http://amfostacolo.ro/romania-pareri,15/ramnicu-valcea,95,1243/gradina-zoologica-din-ramnicu-valcea,14430/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__25274.htm

 4. Foarte frumoase lalelele din lemn. Nu m-as fi gandit. Superbe.

 5. Ma bucur ca v-a placut orașul nostru.
  Nu-mi dau seama exact unde ati facut picnicul dar sunt multe parcuri in Pitești, unul mai frumos ca altul!
  Va mai asteptam!😊

 6. Aura says: Reply

  Ma bucur ca ati avut o duminica asa frumoasa si ca ti-au placut pozele mele. Si pe noi ne-a prins ploaia sambata dar, dupa cum spunea baiatul meu: florile s-au bucurat de ploaie. Si noi de flori 🙂

Leave a Reply